Ve Kar Beyaz… / Ezgi Küçüktuğsuz

eksisinema.com, 2011.05.06

13. Uluslararası Eskişehir Film Festivali İzlenimleri – 4

Bu festivale geldiğim için, bu filmleri gördüğüm için içimi sevinçle dolduran iki üç filmden birisi. Basit mi basit bir hikaye, şahane mi şahane bir film. Nasıl yoğun anlatamam. Kızgınlığı da, umudu da, mutsuzluğu çaresizliği de ta içinizde öyle bir hissediyorsunuz ki burnunuz sızlıyor. Uçsuz bucaksız bir beyaz var filmde evet, ama birkaç kırmızı birkaç da mavi var o beyazlığı yırtarcasına. Ha bir de sarı, sanırım sadece üç dört yerde o da.

Sabahattin Ali’nin Ayran hikayesinden uyarlanmış film, kısaca Artvin’in bir köyünde zorlu hayat koşulları içinde yaşamaya çalışan bir çocuğun ve yörenin hayatından bir kesit. Böyle. Bu kadarcık belki de. Ama müzikleri var filmin, fotoğrafları var, Hasan’ı var, kendine ait bir dili var, ritmi var, kendine ait bir rüzgarı bile var. Güzel de bir sitesi var. Vizyona haftaya girecekmiş ama ne yapın edin, mutlaka, mutlaka görün derim, ısrar ederim hatta.

Yönetmen Selim Güneş fotoğrafçılık kökenliymiş, bu ilk filmiymiş. Festivalin en ilgi çeken, en soru alan bu söyleşide soğukkanlı, kibar ve sakin bir tavırla mümkün olduğunca yanıtladı soruları. Güzel bir ekipleri olmuş, oyunculardan, yapımcısından belli. Filmi kısa sürede tamamlamaları, müthiş bir çocuk oyuncu seçimi, sembollerle dolu anlatıma rağmen akıcılığı, dram dolu olmasına rağmen gözlerinin içi gülen bir film oluşu, renkleri, rüzgarları ve bütünlüğü koruyabilen bir detaycılığıyla -bence- muazzam bir film çıkarmışlar ortaya, takdir etmemek mümkün değil. Müziklerini duydukça tüylerim diken diken oluyor hala.

Elbette herkese her kesime hitap eden bir film değil, çok sıkıldım uyudum diyen de olmuş, olsun, ben çok heyecanlandım, bazen canım acıdı ama çok beğendim kısacası. İşlerini heyecanla bekleyeceğim, severek takip edeceğim bir yönetmen kazanmış oldum ben kendi adıma çok mutluyum o yüzden.

*** http://eksisinema.com/13-uluslararasi-eskisehir-film-festivali-4/