Kar Beyaz Eleştirisi / Greg Hayes

Kar Beyaz Eleştirisi / Greg Hayes / thefilmpilgrim.com

Sabahattin Ali’nin “Ayran” adlı kısa hikayesinin uyarlaması “Kar Beyaz” sürekli bir mücadelenin ve hayatta kalmanın öykülü bir masalı. On iki yaşındaki Hasan (Hakan Korkmaz) babası tutuklanınca ve annesi (Sinem İslamoğlu) çalışmak için uzaktaki bir köye gitmek zorunda kalınca kendisini bir anda yetişkin dünyasında bulur. Hasan’ın iki küçük kardeşine bakması gerekmektedir. Kar Beyaz, Hasan’ın annesinin gelirine katkıda bulunmak için neler yaşadığını anlatır.

Bu kalbi ısıtan hikayenin arka planında Artvin’in Karadeniz dağları ile görüntü yönetmeni Serdar Özdemir, dış mekan çekimleriyle göz alıcı görüntüler sunuyor, görsel ifadeler aracılığı ile şiirsel anlam taşıyan bir film yaratıyor. İç mekan çekimleri yoğun Vermeer tarzına sahip, bu nedenle filme, sinemanın her bir alanında ayrıntılara gösterdikleri önemi ifade eden bir sanat evi estetiği katıyor. Katkıda bulunanlar tarafından tasarlanan çarpıcı ses ile filmin geçen sene (2010) Antalya Altın Portakal Uluslararası Film Ödüllerinde “En İyi Müzik” ödülü almasına şaşmamak gerekiyor. Film, Ahmet Can Çakırca’nın minimalist kurgulama tarzı ile duyularınızı bombalamıyor, aksine yavaş yavaş keyif almamızı sağlıyor.

Küçük Hasan rolünde Hakan Korkmaz etkileyici bir performans sergiliyor ancak, bu yıl Ankara Uluslararası Film Festivalinde “En İyi Yardımcı Oyuncu” ödülünü alan Sinem İslamoğlu’nun gölgesinde kalıyor. Sanatçı, durumunun hassaslığının farkında olan güçlü ve iradeli bir kadını canlandırıyor. Filmin en etkileyici sahnesi, en son sekansın başlarına yakın bir noktada, filmin biraz daha hızlandığı kısımda yer alıyor.

Kar Beyaz, küçük bir çocuğun mücadelesini anlatan şiirsel, trajik ve masum bir sinema deneyimi. Selim Güneş’in sinema anlayışı ve hareketli görüntülerin gücü aracılığı ile sizin de aynı mücadele içinde olmanız sağlanıyor. Ancak “mücadele” ifadesi canınızı sıkmasın, film önünüzde gelişen olayları fazla çaba göstermeden betimliyor. Seyircinin verdiği mücadele ise küçük Hasan ve ailesine böylesine zor bir zamanda yardım etme arzusunun uyanması.